Aby bežná rodina na Slovensku dokázala pokryť všetky výdavky, potrebuje dva príjmy. Komfort zostať doma a starať sa len o domácnosť, až kým deti dostatočne nenarastú, si tak môže dopriať máloktorá matka. Ako ale zvládnuť prácu aj starostlivosť o deti? Niekoľko tipov, ako na to, nájdete v nasledujúcom článku.
Vysoké nároky z každej strany
Ráno skoro vstať, pripraviť deti do škôlky a do školy, odviesť ich a bežať do práce. Po namáhavom dni sa znovu ponáhľať, aby ste stihli deti včas vybrať zo školskej družiny a do škôlky si po najmladšie z nich chodíte medzi poslednými. A to ešte nespomíname rodičovské združenia, záujmové krúžky, detské besiedky a pomoc deťom s domácimi úlohami.
Skĺbiť všetky pracovné aj súkromné požiadavky môže byť veľmi náročné. O to viac, že každodenný kolotoč sa nezastaví ani cez víkend. Treba predsa aj navariť, oprať a upratať byť. Nejedna matka si pri takomto životnom štýle s nostalgiou zaspomína na časy na materskej.
Ako to zvládnuť?
Pretlak povinností zvyšuje napätie a stresovú záťaž. Je prirodzené, ak cítite potrebu trochu spomaliť. Aby ste zvládali všetky povinnosti, vyskúšajte nasledovné:
Znížte svoje nároky
Poriadok, aký ste doma mávali počas materskej dovolenky, bude veľmi ťažké udržať. Robte preto len to hlavné: postarajte sa o prípravu jedla a o pomoc s riadom poproste svojho partnera. Aj na nákup môže zájsť on. Povysávať či utrieť prach postačí raz za týždeň. Aby ste sa vyhli vešaniu bielizne a žehleniu, vyskúšajte častejšie používať sušičku. Do niektorých drobných prác môžete zapojiť aj deti.
Zabezpečte si pomoc
Rozdeľte si starostlivosť o deti tak, aby ich jeden rodič vodil ráno do škôlky a druhý ich z nej popoludní vyzdvihol. Pomôže vám to všetko stihnúť vo väčšom pokoji. Pomoc si môžete zabezpečiť aj do domácnosti. Ak ste s tým OK, raz za týždeň si pokojne zavolajte na upratovanie profesionálov alebo študentku, ktorá sa poteší menšiemu zárobku.
Babysitting
Myslite aj na váš vzťah s partnerom. Aspoň raz za mesiac si spolu niekam vyjdite. Počas vášho rande vám môže deti strážiť kamarátka, starí rodičia alebo opatrovateľka.
Stanovte si priority
Urobte si rebríček priorít. Nie každý deň musí byť pripravená teplá večera a po náročnom dni si nenaplánujte veľké upratovanie. Zamerajte sa vždy na to, čo je v danej chvíli najnutnejšie a venujte sa práve tomu.
To najdôležitejšie na záver
Na záver to najdôležitejšie: urobte si raz za týždeň čas len pre seba a starostlivosť o drobcov nechajte na muža. Deti mu zverte na dve-tri hodinky a dôkladne vypnite. Môžete si zájsť s kamarátkou na kávu, ku kaderníčke či na kozmetiku alebo sa vyberte na prechádzku. Ak máte nejaký koníček, môžete sa mu v tomto čase venovať. Dve hodiny týždenne dokážu doslova zázraky a zbavia vás nahromadeného stresu. Domov sa vrátite odpočinutá a pripravená s novou dávkou energie zvládnuť všetky náročné úlohy. Držíme palce!