Nedostatok spánku negatívne vplýva na našu náladu. Dlhodobé vyčerpanie bez potrebnej regenerácie môže viesť dokonca k niektorým zdravotným problémom. Jeho dostatok, naopak, pozitívne vplýva nielen na našu náladu ale prináša aj iné benefity. Máme pre vás preto niekoľko tipov pre zdravý a výdatný spánok. A poradíme aj tým mamičkám, ktoré zápasia s nedostatkom spánku pri malých deťoch.
Koľko spánku potrebuje dospelý človek
Potreba spánku je individuálna. Vo všeobecnosti však platí, že dospelý človek by mal spať 7 – 9 hodín. Tento čas postačuje na to, aby sa organizmus zregeneroval. Čas, kedy je vhodné uložiť sa do postele, je medzi desiatou a jedenástou hodinou večer.
Dostatok spánku vám prinesie viac ako duševnú pohodu
Dĺžka spánku ovplyvňuje naše zdravie aj duševné naladenie. V spánku sa obnovujú naše sily, aktivuje sa imunitný systém, vytvárajú sa bielkoviny, uvoľňuje sa rastový hormón, obnovujú sa tkanivá a červené krvinky. Okrem toho sa znižuje tepová frekvencia aj tlak a spomaľuje sa činnosť vylučovacej aj tráviacej sústavy. Aj náš mozog v tomto čase odpočíva a regeneruje sa. Dlhodobý nedostatok spánku vplýva negatívne na zdravotný stav. Prispieva k obezite, cukrovke, depresii a jeho následkom môže byť aj zníženie imunity či iné zdravotné problémy.
Tipy pre zdravý spánok
Dostatku spánku pomáhajú správne návyky. Ak sa chcete v noci dobre vyspať, vyskúšajte niekoľko nasledovných tipov:
- V popoludňajších hodinách sa vyhýbajte kofeínu.
- Počas uponáhľaných dní plných stresu venujete večer relaxovaniu. Pomôže vám to uvoľniť sa, utriediť si myšlienky a upokojiť rozbehnutú myseľ. Čas na relaxovanie môžete venovať napríklad dobrej knihe. Pomáha tiež prechádzka v pozvoľnom tempe.
- Nedokážete v noci zaspať? Iste nesledujte, ako ubiehajú hodiny. To môže zvýšiť vaše napätie. Ak sa neviete uvoľniť, pustite si jemnú hudbu. Ak potrebujete ísť na WC, nezažínajte ostré svetlo.
- Pokúste sa dodržiavať pravidelný čas zaspávania a vstávania. Pomáha tiež opakovanie rovnakého rituálu pred spaním.
- Dôležitý je kvalitný matrac a správna teplota v miestnosti. Tá by sa mala pohybovať od 18 do 22°C.
- Pozor na výber jedál na večeru. Pre kvalitný spánok je lepšie, ak nebudete konzumovať nič ťažké. Nevhodné je tiež konzumovať sladkosti alebo iné potraviny, ktoré telu dodajú množstvo energie.
- Tesne pred spánkom nie je vhodné venovať sa cvičeniu, ktoré organizmus aktivuje. Zacvičte si preto minimálne dve hodiny pred tým, ako pôjdete spať.
- Nespavosť môže spôsobovať nedostatok niektorých vitamínov a minerálov. Patria sem vitamíny skupiny B (najmä B3 a B6), vápnik a horčík. Pokiaľ trpíte ich nedostatkom, vhodným spôsobom ich organizmu dodajte.
Kde nájsť čas na spánok pri malých deťoch?
Teória je pekná vec, čo ale robiť, keď máte malé deti a dostatok času na spánok sa vám jednoducho nedostane? A čo v tom prípade, ak musíte k najmladšiemu v noci ešte aj vstávať, aby ste ho nadojčili? Ak pociťujete dlhodobú únavu, ktorej príčinou je nedostatok spánku, pokúste sa nájsť čas na oddych cez deň. Pokiaľ vaše deti popoludní spia, pospite si aj vy. Alebo poproste partnera, nech vám večer pomôže uložiť deti do postele a aspoň občas choďte spať už „so sliepkami“.
Urobte to napriek tomu, že vám v domácnosti zostalo množstvo nedokončenej roboty. Dobre sa vyspať nie je prejavom lenivosti — je to základná potreba vášho tela. Ak mu vyhoviete, aj starostlivosť o domácnosť vám pôjde viac od ruky. Ak je práce na vás priveľa, nehanbite sa poprosiť kamarátku, aby vám s niečím pomohla a získaný čas venujte odpočinku.