Jednotlivé ročné obdobia predstavujú pre tehotné ženy rôzne výzvy. V zime či na jeseň môže rastúce bruško znamenať problém pri obúvaní, v lete sú náročnými dni príliš horúce. Vysoké teploty sú častokrát neznesiteľné a spôsobujú nepríjemnosti. Ako s bruškom v čo najväčšej pohode prežiť práve horúce dni, vám poradíme v nasledujúcich riadkoch.
Na čo všetko by ste mali myslieť
Každá žena bude vyššie teploty s bruškom zvládať inak. Pre niektoré bude tento čas znamenať väčšie problémy, pre iné menšie. Nezávisle na tom, ako presne sa cítite, by ste však mali dodržiavať jedno pravidlo: „Nepreťažujte sa.“ Počas letných dní si naplánujte najmä ľahšie aktivity a myslite na to, že veľkou záťažou pre organizmus je už samotné teplo.
Aby ste leto zvládli čo najlepšie, odporúčame vám riadiť sa podľa nasledovných zásad:
Dostatočný pitný režim
Dostatok tekutín vás nielen osvieži, ale prospieva aj vašim obličkám. Odporúčané množstvo tekutín je 3 l denne. Nemali by ste piť až vtedy, keď budete smädná, ale priebežne v menších dávkach. Preferujte nesladené nápoje, nesladené džúsy a čistú vodu ochutenú bylinkami alebo šťavou z citrusov. Vysoké teploty a zadržiavanie vody v tele sú tiež príčinou opuchu chodidiel, preto vo vyššom štádiu tehotenstva v lete, to zase s pitným režimom netreba preháňať.
Ochrana pred slnkom
Von by ste mali ísť najmä ráno a večer. Ranná prechádzka vás navyše osvieži, večerná pomôže kvalite spánku. Medzi 10:00 a 16:00 by ste mali radšej zostať doma. Nezabúdajte na ochranu pokožky. Slnko opaľuje aj v zamračenom počasí či v polotieni pod stromom. Vyberte si krém na opaľovanie s dostatočne vysokým SPF faktorom. Pri jeho kúpe myslite na to, že pokožka tehotných žien je náchylnejšia na spálenie.
Pobyt na priamom slnku a opaľovanie sa neodporúčajú. Organizmus sa totiž môže rýchlo prehriať, prichádzajú bolesti hlavy a hrozí nebezpečenstvo dehydratácie. Vysoké teploty a prehrievanie organizmu neprospieva ani plodu.
Ako sa obliekať
Vyberajte si pohodlné a vzdušné oblečenie z priedušných materiálov, ktoré zároveň dobre odvádzajú pot. Dôležité je myslieť aj na pokrievku hlavy a slnečné okuliare. Vzdušná by mala byť tiež obuv. Tu myslite okrem toho na pohodlnosť. V topánkach by sa vám malo predovšetkým dobre chodiť. Vhodné sú topánky s pevnou pätou, ktoré zabránia neželanému úrazu.
Dôležité je správne dýchať
Nemenej dôležité je správne dýchať. Pravidelné dýchanie prinesie vášmu telu dostatok kyslíka a zároveň sa pri výdychu odvádza z tela teplo. Dýchaniu venujte špeciálnu pozornosť, ak trpíte alergiami alebo astmou. Ak sa pri nejakej aktivite zadýchate, na chvíľu sa zastavte a doprajte si niekoľko hlbokých nádychov a výdychov. Ak sa vám zle dýcha, vhodné je tiež zvlhčiť vzduch v miestnosti, v ktorej sa nachádzate. Alebo si častejšie oplachujte tvár či používajte sprej s čistou vodou priamo na tvár.
Pozor na klimatizáciu
Ak používate klimatizáciu, dbajte o to, aby teplota v miestnosti nebola oproti vonkajšej teplote nižšia viac ako o 6 °C. Nie je tiež vhodné postaviť sa priamo pod ňu. Prudké zmeny teplôt vám neprospievajú. Tehotným ženám sa preto odporúča používať viac ventilátor ako klimatizáciu.
Ako sa v lete stravovať
Letný jedálny lístok tehotnej ženy by mal obsahovať množstvo ovocia a zeleniny. Ťažké jedlá by ste mali radšej vynechať, aby ste organizmus nezaťažovali. Vhodné sú polievky, varené a dusené mäso, ryby, celozrnné produkty a celozrnná ryža. Iste sa vyhýbajte potravinám, ktoré sa rýchlo kazia a bufetom s nedostatočnou kvalitou jedál. Preferujte viac doma pripravené pokrmy podľa rôznych receptov.