Aj s bábätkom sa môžete vydať na nenáročnú turistiku. S vhodnou výbavou všetko dokonale zvládnete. Niekoľko tipov na výlety sme pre vás zozbierali v nasledovnom článku. Poradíme vám tiež, na čo všetko myslieť pri príprave, aby turistika dopadla na výbornú.
Bábätko na túre a povinná výbava
Pred tým, ako sa vydáte na prvý výlet, si budete musieť zaobstarať krosničky inak povedané turistický nosič na nosenie. Niektoré sú vhodné pre deti už od 7 mesiacov. Vyberajte modely s popruhmi s polstrovaním a možnosťou zapínania aj na páse, aby sa váha dieťaťa rovnomerne rozložila. Nezabudnite na povinnú výbavu pre prípad dažďa, dostatok jedla a pitia, náhradné plienky a náhradné oblečenie. V slnečnom počasí bude nutné pribaliť aj krém na opaľovanie. Väčšina nosičov už je vybavená aj strieškou, ktorá bábätko ochráni pred dažďom či ostrým slnkom. Dnes sa dajú turistické nosiče aj požičať. Odporúčame túto možnosť najmä keď idete s malým dieťatkom takto po prvýkrát. Turistika sa nie vždy každému hneď zapáči.
Pri plánovaní trasy sa neorientujte podľa časových údajov v turistickej mape. Musíte počítať s dlhšími zastávkami na kŕmenie či pauzami na vyhýbanie sa oproti idúcim turistom. Pozrime sa už ale na tipy, kam si môžete s bábätkom zájsť na pekný výlet.
Čiernohorská železnička — náučný chodník
Nenáročnú prechádzku krásnou prírodou a jazdu v dobovom vláčiku si môžete užiť vďaka Čiernohorskej železnici. Náučný chodník má len štyri kilometre a 86 zastávok so zaujímavými exponátmi. Dozviete sa na ňom veľa o tom, aká je funkcia lesa v prírode. Táto nenáročná turistika je vhodná aj pre deti predškolského veku. Odporúčame vám ju spojiť s prehliadkou lesníckeho skanzenu vo Vydrove.
Haluzická tiesňava
Trasa Haluzickou tiesňavou začína v obci Haluzice medzi Novým Mestom nad Váhom a Trenčínom. Zaparkovať budete môcť priamo v obci. Začiatok trasy ale na hlavnom turistickom smerovníku pred obecným úradom nenájdete, budete musieť zájsť kúsok ďalej do obce. Označenie vstupu do tiesňavy je o niekoľko metrov ďalej hneď pri hlavnej ceste. V Haluzickej tiesňave platí 4. stupeň ochrany prírody. Môžete tu pozorovať nerušený vývoj lesa a nájdete tu menšie aj väčšie vodopády. Tiesňava sa vplyvom potoka neustále mení. Ak ju navštívite o niekoľko rokov neskôr, keď deti podrastú, bude už pravdepodobne vyzerať trochu inak.
Hanigovský hrad
Zrúcaninu Hanigovského hradu nájdete v okrese Prešov. Trasu si môžete naplánovať po zelenej značke z obce Hanigovce a na smerovníku „Za hradom“ odbočíte smerom na žltú značku. Na výber máte aj trasu z obce Ľutina, z ktorej pôjdete celý čas po žltej značke. Trasa z Hanigoviec vedie po lúčnatom hrebeni s peknými výhľadmi a nie je náročná. Pokračuje po lesnej ceste s miernym stúpaním a na záver vás čaká prechádzka po lúke. Zachované zrúcaniny Hanigovského hradu sa nachádzajú v nadmorskej výške 765 m n. m.
Náučný chodník Jánošíkove diery
Vodopády, tiesňavy, skalnaté útvary a nedotknutá príroda v rezervácii Rozsutce — to všetko môžete obdivovať na túre po náučnom chodníku Jánošíkove Diery. S bábätkom vám odporúčame vydať sa na malý okruh, kde vám cesta zaberie približne dve hodiny. Kým sa vydáte na túto trasu, skontrolujte si smer, ktorým idete. V časti Nové Diery je totiž na jednom z úsekov možný len jednosmerný prechod. Náučný chodník je vo výbornom stave a terén nie je nenáročný. Na niektorých úsekoch vám cestu uľahčia nové drevené lávky. Turistika je tu veľkým zážitkom.
Po hrebeni na Martinských holiach
Aj Malá Fatra a známe lyžiarske stredisko Martinské hole sú výborným miestom, kde vás čaká nenáročná letná turistika. Ak sa vydáte na Martinské hole v čase dozrievania čučoriedok, budete si môcť cestou trochu zamaškrtiť. Zaparkovať môžete priamo na parkovisku pri hoteloch, odkiaľ si vyšliapete po žltej k smerovníku pod vysielačom. Odtiaľto sa môžete vybrať po červenej smerom doľava na vrchy Veterné a Vidlica. Ak si vyberiete trasu smerom doprava, dostanete sa až na vrch Minčol. Prevýšenie oboch trás je minimálne, kráčate stále po hrebeni. Môžete sa po nich pokojne vydať s bábätkom aj menšími deťmi.
Kopec Vysoká
Prenesme sa do Malých Karpát — konkrétne na ich druhý najvyšší vrch, ktorým je Vysoká. Túru až na vrchol môžete začať zo Zochovej Chaty alebo obce Kuchyňa. Aj s bábätkom by ste mali zvládnuť obe trasy. Ak sa rozhodnete pre trasu Kuchyňa — Vysoká a späť, bude pred vami o niečo väčší úsek stúpania. Odmenou vám však bude krásny výhľad na Malé Karpaty. Trasa vedie po modrej značke priamo z obce, prechádza cez pastviny okolo starej horárne, až kým sa nedostanete na lesnú cestu. Najťažší úsek na vás čaká zo Sedla pod Vysokou až na vrchol.
Plavecký hrad
Plavecký hrad bol postavený v 13. storočí ako pohraničná pevnosť. V 16. storočí bol prestavaný v renesančnom štýle. Od jeho poškodenia v roku 1706 sa, žiaľ, už nedočkal svojho obnovenia. Až v roku 2014 sa do jeho záchrany pustila skupina dobrovoľníkov. Ak sa chcete vydať na Plavecký hrad, čaká na vás nenáročná turistika z obce Plavecké podhradie. Smerovník, ktorý vás po modrej značke navedie až k hradu, nájdete neďaleko miestneho kaštieľa. Zaparkovať môžete v obci alebo tesne pri lese, kde nájdete menšie parkovisko pre niekoľko áut. Výstup po modrej by vám mal zabrať približne 45 minút času. Potom už budete môcť nerušene obdivovať výhľad na Záhorskú výšinu aj samotnú zrúcaninu hradu.